Психология форум
Добре дошъл Гост | RSS
Понеделник
05.12.2016, 16:34
Онлайн консултации
за решаване на личностни проблеми
Начало Психология форум Регистрация Вход
[ Ново от форума · Потребители · Правила · Търсене · RSS ]
Page 1 of 11
Психология форум » ПСИХОЛОГИЧЕН КАБИНЕТ - БЕЗПЛАТНИ КОНСУЛТАЦИИ » Психология на личността- безплатна консултация » Ниско самочувствие
Ниско самочувствие
Todorova8703Дата: Петък, 02.10.2015, 10:40 | Сообщение # 1
Новорегистриран
Група: Потребители
Съобщения: 1
Статус: Офлайн
Дълго време търся отговора на проблемите си дълбоко в себе си,но не го намирам.Писала съм във различни сайтове,но решение няма.За това се обръщам към Вас със зов за помощ.Момиче на 22 години съм,като цяло живота ми е бил тежък.Със ниско самочувствие съм и не знам как да променя този факт.Семейството ми е бедно и съм израстнала в много лишения,във вкъщи винаги имаше скандали,тежко е когато майка ти е алкохоличка.Помня се от дете че все ме мачкаха и ми се подиграваха за нещо.Като цяло може би от средата вкъщи и подигравките в училище сега съм на това положение.След като завърших училище не успях да се запиша да уча,защото нашите не можеха да си го позволят да издържат студентка.Започнах да работя но със мизерната заплата която получавах беше невъзможно да уча.На 22 години съм,с течение на времето и обстоятелствата малко от малко излязох от черупката в която се бях скрила,но малко както казвам.Продължавам да се чувствам като сдъвкана и изплюта,като боклук едва ли не.От дете до сега все съм била мачкана,тъпкана и обиждана.Все се намира по някой който да ми припомни каква съм мишка.Че нямам една стотинка в джоба,че майка ми била пияница и за каква съм се имала след такива обстоятелства и за какво съм претендирала.Толкова много започнах отново да се свивам в себе си и не виждам светлина в тунела.Винаги се съмнявам в действията си дали ще успея да направя нещо или пак ще се проваля,не говоря особено спестявам си коментарите за да не кажа нещо глупаво,все си мисля че ме гледат и коментират.Чувствам се грозна,смотана,не можеща и незнаеща нищо,пълен провал.Като ученичка бях отличничка учих много,но сякаш всичко от главата ми се изпари.Забравила съм елементарни неща,доста често ми се случва да не успея да се изкажа,защото не намирам правилната дума и просто казвам "таковата","онова нещо",речника ми обедня.Чувствам се зле,депресирам се всеки ден,ставам без никакво настроение всеки ден,самобичувам се,не се харесвам,нито пък се обичам,не мога да се отпусна и да бъда себе си.В момента имам връзка,даже живеем заедно с приятеля ми.Лошото е,че той е потърпевшия от всичко това.Усеща че нещо не е наред с мен,но не мога да му кажа ще сметне всичката тази драма за излишна и смешна.Караме се с него постоянно за дребни неща,може би избивам комплексите си върху него,както казва самия той седиш и се самонавиваш като пружина.усещам че съм станала отвратителна,черногледа,виждам само лошото,в главата ми се въртят само лоши мисли.Често си мисля да си събера багажа и да си тръгна,да изоставя приятеля си,за да си намери по добра от мен.Преди имах хоби,учех англиийски език,рисувах.Сега нямам нищо или ако се хвана да правя нещо бързо ми омръзва и захвърлям всичко.Трудно изразявам емоциите си,трудно ми е да кажа даже благодаря или обичам те.Моля те дай ми някакъв съвет искам да преоткрия себе си и да съм щастлива

mariya_koevaДата: Петък, 02.10.2015, 19:26 | Сообщение # 2
Заслужил посетител
Група: е-списание Посока
Съобщения: 480
Статус: Офлайн
Здравейте, Todorova8703!

Вие сте в това емоционално състояние заради негативните мисли, които отправяте към себе си и към света, който Ви заобикаля. Смятате, че сте абсолютно права в това, което мислите за себе си, и че това, което вярвате, че сте, никога няма да се промени. Когато започнете да се възприемате по по-позитивен начин, тогава нещата може да се променят за по-добро. Негативните Ви мисли влияят върху начина, по който се чувствате, и е достигнало ниво, в което се усещате в безтегловност, загубила смисъла. Вижте само как се изразявате за себе си: чувствам се зле, депресирам се всеки ден, нямам настроение, самобичувам се, не се обичам, не се харесвам, не мога да бъда себе си, виждам само лошото, мисля само лошото. Само тези няколко фрази може да Ви накарат наистина да мразите себе си и живота, който имате. И колкото повече си ги повтаряте, толкова повече ще губите смисъла.

Правете нещата, които Ви карат да се чувствате щастлива. Казвате, че преди сте имала хоби. Рисувала сте, учила сте английски език. Хората, които са във Вашето състояние, забравят какво всъщност обичат да правят, защото са много заети да се потискат и да се критикуват. Физическата натовареност носи най-голямо удовлетворение - запишете се на спорт или танци, катерене, плуване например.

Това, че не сте била студентка, не означава, че може да сте по-малко пълноценна и достойна личност от другите, които имат висше образование. Образованието по принцип не е маркер за човечност, вътрешен мир, удовлетворение от живота. Не разбрах дали в момента работите, но ако не, ще е хубаво да се опитате да си намерите работа, за да сте финансово независима и да живеете по-спокойно.

Не виждам смисъл да сте с някого, ако ще играете роли пред него и няма да му споделите за мъките си, тревогите си, трудностите си. Споделете с приятеля Ви как се чувствате, чуйте неговата гледна точка за ситуацията, потърсете подкрепа от него. Може би той наистина е прав, че се самонавивате като пружина. Позицията "жертва" никога не е успешна в живота. Животът е пред Вас и от Вас зависи дали и какви действия ще предприемете, за да промените настоящата ситуация и да си позволите да бъдете щастлива.

Желая Ви успех!

Мария Коева
(психолог, помощник-консултант)

www.mariyakoeva.weebly.com

Психология форум » ПСИХОЛОГИЧЕН КАБИНЕТ - БЕЗПЛАТНИ КОНСУЛТАЦИИ » Психология на личността- безплатна консултация » Ниско самочувствие
Page 1 of 11
Search:

Boyanova © 2016