Психология форум
Добре дошъл Гост | RSS
Събота
03.12.2016, 08:48
Онлайн консултации
за решаване на личностни проблеми
Начало Психология форум Регистрация Вход
[ Ново от форума · Потребители · Правила · Търсене · RSS ]
Page 1 of 11
Психология форум » ПСИХОЛОГИЧЕН КАБИНЕТ - БЕЗПЛАТНИ КОНСУЛТАЦИИ » Психология на личността- безплатна консултация » Ужасно усещане
Ужасно усещане
TiredДата: Сряда, 04.09.2013, 14:17 | Сообщение # 1
Новорегистриран
Група: Потребители
Съобщения: 4
Статус: Офлайн
Здравейте!

Ще се опитам да предам историята си във възможно най-изчерпателен и стегнат вид. Дълго се колебаех дали да се обърна към специалист, защото вярвах, че с времето нещата ще отшумят, но напоследък се проточват и сякаш зациклят на едно ниво, а това ме плаши. Ще включа и кратка предистория, защото смятам, че в нея би могла да се крие причината за това състояние.
Преди около два месеца изживях кратък период с проблеми със съня - сънувах кошмари, най-вече свързани със загуба на близки хора. Няколко дни след последния действително загубих близък, което, може да се каже, ме потресе. След това имаше отново период, в който буквално ме беше страх да спя, но и той отмина. Равновесието се възстанови. Преди месец, обаче, пак се започна и след една такава неспокойна нощ като че ли се почувствах странно на другия ден. Не се бях уплашила уж, а просто се чувствах по особен начин - виждах нещата наоколо като в мъгла, сякаш реалността се изместваше, спеше ми се ужасно много, стрясках се като се видех в огледалото /причиняваше чувство на неосъзнатост, сякаш се виждах като друг човек/. Отдадох го на липсата на здрав сън и за седмица нещата почти изчезнаха. Впоследствие разбрах, че си имат имена - дереализация и деперсонализация. Първото изчезна точно за 3 дни, както и сънливостта, нервността и трудностите в концентрацията. Ходех си на работа нормално, шофирах, пазарувах, срещах се с хора и това се запази и досега. После всичко се влоши. Предишния ден бях на помен на същия този близък човек, а след това трябваше да гостувам на родителите ми. Още с влизането в дома им получих някаква криза /определям е като паническа атака/. Чувството за деперсонализация рязко се засили, оттам свиване в стомаха, силно сърцебиене, отчаяние и ужас. Всичко си остана така докато бях там. В моментите, когато не получавах такива неприятни сривове, постоянно се чувствах като чужда на себе си. Можех да спя с дни, толкова бях отпаднала. Когато бях навън, нямах такива проблеми. Не ми беше трудно и да работя или да излизам. Всичко утихна за още една седмица, когато попътувах малко, но и до ден днешен не се изличи напълно. Вече трета седмица чакам да се оправя. Буквално. Дори се гледам в огледалото спокойно. Въпросът е, че все пак има някакво остатъчно неприятно чувство, когато се замисля за себе си.. сякаш тогава се отключва и то особено, когато остана сама на закрито. Забелязвам, че това наистина е по-скоро чувство, а не проблем с ума - работата ми е сложна и наситена с математически операции, логика, парични средства и високи технологии. Учудващо, че си я върша със същата лекота като преди. Разсъждавам трезво, рационално, нормално. Така и разговарям и реагирам. Това остава да е просто усещане... а не лудост. Просто.... ме е страх, че няма да изляза от това. Страх ме е, че в един момент, когато го почувствам, мога да не се върна към реалността.. примерно. Знам ли.. Търся успокоение и надежда, че е просто период и ще отмине. По време на една ПА /случваха се предимно вечер или късния следобед у дома/ се наложи да отскоча до спешното, понеже съм с високо кръвно по начало. Там след кратък разговор ми изписаха Деанксит 2т. сутрин и Стрезам по 1т. сутрин и вечер. Мисля, че те стопираха донякъде кризите и остана само усещането - слабо, но почти перманентно. Първите два дни ги пиех по схемата, после спрях Стрезама сутрин, защото започнах да се чувствам още по-зациклила от него - сякаш в един момент ми дойде силно. След още няколко дни започна пък сутрин да ми тежи главата и опитах да не го взимам вечер. Тежестта изчезна. Остана Деанксита, който след седмица също ми причини някакви "надрусващи" състояния.. точно сякаш се явява силно или не на място. Всички тези неща ме навеждат на мисълта, че сякаш има прогрес непрекъснато. Но кога и дали ще изчезне.. и дали онези страхове, които описах по-горе няма да се сбъднат..
Извинявайте за дългия пост... не целях да досаждам.

Благодаря!

BoyanovaДата: Четвъртък, 05.09.2013, 08:26 | Сообщение # 2
Админ
Група: Администратор
Съобщения: 1051
Здравейте,

Каква диагноза Ви поставиха, на база на която Ви се изписаха лекарствата, за които споменавате?

С уважение,
психолог Л. Боянова

TiredДата: Четвъртък, 05.09.2013, 09:29 | Сообщение # 3
Новорегистриран
Не ми казаха нищо съществено. Допуснаха някаква депресия или вид закъсняла реакция от натрупал се стрес.

BoyanovaДата: Събота, 07.09.2013, 16:31 | Сообщение # 4
Админ
Здравейте отново,

Между депресия и закъсняла реакция на стрес има доста голяма разлика.

Депресията е заболяване по смисъла на Международния класификатор на болестите. При това депресия, но каква депресия? Има доста видове и да се каже депресия е все едно да се каже "автомобил", но трабант ли е, мерцедес ли е, думата "автомобил" не указва. Ако отидете при автомоньор и му кажете, че имате повреда по автомобила, то на автомонтьора това няма да му говори нищо и ще иска повече конкретика. По същия начин е и аналогично само да Ви се каже, че имате някаква депресия. Има най-различни видове депресия. Например ако е депресия от преумора, то тя в психичен план не може да се третира по същия начин, по който се третира да речем следродилната депресия. Пътищата за справяне са различни, защото причините, които предизвикват различните видове депресия, са различни.

От друга страна закъснялата реакция на стрес е съвсем обикновен процес, характерен за действието на психиката, който не е заболяване и не се нуждае от лекарства, за да протече и да отмине.

Първата стъпка е да се установи какво точно се случва с Вас, но не като предположение. Едва тогава може да се говори наистина за лечение. Подходила сте правилно, че сте се опитала да установите причините.

Но в същото време това, че не е установено с точност за какво става въпрос, при Вас изисква да се върнете в самото начало.

От това, което пишете, първо са били проблемите със съня, т.е. кошмарите и след това е реалната загуба на близък.

Кошмарите от такова естество могат да се дължат на различни фактори. Например на преумора, а особено, ако е навик да се преуморявате. Може кошмарите да се дължат и на прекомерен стрес- ако се тревожите за финанси, ако постоянно Ви терзае несигурност. Следваща причина за кошмари може да бъде неправилното хранене- да речем, прием на храна с много подправки. Може да бъде причина и на хранене с мазна храна. Т.е. като цяло неправилното хранене влияе на качеството на съня. Пиенето на алкохол също може да има за неприятна последица сънуването на кошмари. Някои заболявания също може да бъдат причина за кошмари. Следва да установите каква е причината за кошмарите.

Споменавате за Синдром на деперсонализация-дереализация. Това е заболяване. В Международния класификатор на болестите е под F48.1. Появява се обикновено след състояние на преумора. Но компетентният специалист, който може да Ви постави такава диагноза или да я отхвърли, е психиатър.

Паническото разстройство (то е заболяване) обикновено се свързва с появата на паническа атака. Но наличието на паническа атака не е обозначител задължително на наличието на паническо разстройство. Паническа атака може да бъде симптом на най-различни неща, например на соматоформна дисфункция, на някои видове фобии, на някои видове депресии, на ендокринологични заболявания, на сърдечни заболявания, на митохондриални заболявания и т.н. Т.е. отново трябва да се установи точната причина за появата им.

Следва да посетите личния си лекар и психиатър. Едва след като имате точна диагноза, редом с лечението от страна на лекарите, можете да се възползвате и от услугите на психолог (лекарите няма да Ви го препоръчат, рядко някой е съвестен да насочи).

Надявам се информацията, която Ви дадох, да Ви е от полза.

психолог Людмила Боянова

TiredДата: Събота, 07.09.2013, 17:24 | Сообщение # 5
Новорегистриран
Здравейте отново и благодаря за разясненията!

Причината да нямам по-конкретна информация е свързана с това, че бях приета в спешен кабинет, заради трудното овладяване на високото кръвно, което предизвика паниката. Затова и хората там не са задълбавали в нещата. Разпитаха ме дали напоследък съм преживявала някакви драматични събития, имала ли съм сериозни притеснения, губила ли съм нещо - човек, работа, пари и тн. И на базата на моите отговори ми изписаха лекарствата. Истината е, че от седмица не пия нищо, защото започнаха да ми се отразяват по-зле, както вече поясних, и въпреки това се чувствам по-добре. Паник атаки имах само тогава в рамките на 5-6 дни - почти всеки ден по една. Вече втора седмица нямам такива оплаквания. Остана само това особено чувство, което се появява предимно следобед, когато се прибера от работа, или вечер преди лягане. Толкова искам да изчезне напълно...така както изчезна от самосебе си и страха. Подтискат ме единствено мислите, че може пак да се появи в един момент.. като че ли самия страх е свързан с появата му, а не с нещо друго, което евентуално да го предизвика.

BoyanovaДата: Събота, 07.09.2013, 17:43 | Сообщение # 6
Админ
Здравейте,

Без да Ви прегледа специалист и да установи какво точно Ви има, няма как да се знае дали ще Ви мине (било от само-себе си, дали с медикаменти) или ще Ви повтори.

Писах Ви, че причините за състоянието Ви могат да бъдат най-разнообразни и ако примерно имате сърдечно заболяване или пък ендокринно заболяване и оставите нещата на самотек, то представете си до какво би довело това? Разбира се, не е задължително да е точно това причината, но в момента не се знае каква е причината и съответно няма как да Ви дам никакви насоки.

Най-добре е да коментирате случилото се с Вас отново с личния си лекар, за да Ви даде насоки за евентуални изследвания. Да коментирате и с психиатър.

С уважение,
психолог Людмила Боянова

TiredДата: Понеделник, 09.09.2013, 16:50 | Сообщение # 7
Новорегистриран
В такъв случай бих искала да добавя, че ден преди да започне това състояние ми поставиха инжекция против тетанус. От малка правя тежки алергии към доста ваксини и затова до сега не бях имунизирана, но този път се наложи. По начало не би трябвало това да има връзка, лекарите също го отричат, но все още не мога да си обясня как внезапно започна всичко. Нямах никакви стресови или депресивни усещания преди това.

Благодаря Ви за мнението!

BoyanovaДата: Понеделник, 09.09.2013, 22:26 | Сообщение # 8
Админ
Здравейте,

При общия случай, събитията се натрупват в паметта с времето и човек може да не се усети, че психиката не се справя да преработи на психично ниво емоциите, мислите, спомените, които са съхранени. До голяма степен това се дължи на факта, че въпросното обработване се извършва от несъзнаваното  (неправилно превеждано като подсъзнание от някои преводачи).

Ако психиката не успява да се справи с преработването, то в един момент по-натам във времето психиката подава ясен сигнал, че има неща от живота, с които не е успяла да се справи и че времето за обработката много се е проточило (понякога може да става въпрос за изминали години, преди да се появи сигнал от към психиката). В такъв случай е правилно човек да си обърне внимание, да установи причините за състоянието си и да вземе мерки с помощта на специалист, от сферата на когото е да помогне според конкретиката на случая.

Важно е и посещението при личния лекар, понеже някои заболявания, които касаят познанията на личния лекар, също водят до това психиката да подаде сигнал, че нещо не е наред, но този път с физическото здраве.

С уважение,
психолог Людмила Боянова

Психология форум » ПСИХОЛОГИЧЕН КАБИНЕТ - БЕЗПЛАТНИ КОНСУЛТАЦИИ » Психология на личността- безплатна консултация » Ужасно усещане
Page 1 of 11
Search:

Boyanova © 2016