Психология форум
Добре дошъл Гост | RSS
Петък
09.12.2016, 23:14
Онлайн консултации
за решаване на личностни проблеми
Начало Психология форум Регистрация Вход
[ Ново от форума · Потребители · Правила · Търсене · RSS ]
Page 1 of 11
Психология форум » ПСИХОЛОГИЧЕН КАБИНЕТ - БЕЗПЛАТНИ КОНСУЛТАЦИИ » Семейството- безплатна консултация » Емоционален тормоз над партньра
Емоционален тормоз над партньра
iva1525Дата: Сряда, 30.09.2015, 16:27 | Сообщение # 1
Новорегистриран
Група: Потребители
Съобщения: 2
Статус: Офлайн
Здравейте,
моят проблем е горе долу следния: не се разбираме с човека,с
когото живея на семейни начала.Живеем заедно от 9 години и имаме дете на
8.Малко набързо се събрахме в началото.Аз имам голямо дете от първия си брак,
което учи в чужбина и което издържам сама от доста време насам.
Проблема е в това, че човека до мен се държи неуважително с
мен.Имаме чести скандали и той ме нарича с обидни имена.Аз също не стоя
безучастна и се заформя размяна на обиди и обвинения.Също така той е постоянно
недоволен от мен като домакиня,майка или партньор.Постоянно съм подложена на
критика.Казва,че съм негова собственост и трябва да се грижа само за
семейството и домакинството,да се подчинявам.Признавам,че не съм добра
домакиня,но той пък от друга страна е вманиачен на тема чистота,което е чест
повод за спречквания.Другата тема е тази,че издържам дъщеря си.Господина е
малко стиснат и половината заплата внася в банковата си сметка.За мен не се
грижи финансово,а за детето се грижим аз и родителите му общо взето.В
домакинството е поел своята част.От доста години иска второ дете.Аз се съгласих
в един момент,но явно при мен не се получи.За което постоянно получавам укори и
заплахи,съвет да отида на лечение,иначе че ще ме изгони сама на квартира(живеем
самостоятелно в апартамент на родителите му).
Проблема е от доста време,но аз сега се поразрових в нета и
там прочетох,че признаците на емоционален тормоз над партньора са точно такива:
постоянни обиди, критика, заплахи (имаше и такива за физическа саморазправа).Затова
сериозно се зачудих дали с годините съм станала жертва на емоционален тормоз?
И ако да-какви са начините да се справя с него?
Не ми се иска да се стига до раздяла (заради детето
най-вече).
Благодаря!

mariya_koevaДата: Четвъртък, 01.10.2015, 19:57 | Сообщение # 2
Заслужил посетител
Група: е-списание Посока
Съобщения: 480
Здравейте, iva1525!

Жертва сте на емоционално и психично насилие. Емоционалното насилие е поведение, което има за цел да контролира друго човешко същество чрез страх, унижения, заплахи, вина, принуда, манипулация. Психичното насилие се характеризира с насаждане на чувство за малоценност и вина у отсрещната страна чрез обиди, присмиване, незачитане на човешкото достойнство и личност като цяло. Самата Вие не се чувствате пълноценна като личност и жена, защото получавате неприятно отношение от партньора Ви. Това, че не искате да се разделите с него само заради детето, е до някаква степен оправдание (несъзнавано), защото Ви е страх да предприемете тази крачка. Много жени търпят "само заради детето" и в крайна сметка резултатът е нулев, защото и те, и детето им са като оковани от страха да не би и днес например родителите да се скарат, бащата да нагруби майката, а защо не и детето? А от това замазване на реалността произтичат много проблеми. И да, защо партньорът Ви да не се държи с Вас както си иска, като той самият Ви е казал, че сте негова собственост? Той може да посети колега психолог, с когото да работи в посока овладяване на агресивните си импулси и да има по-висок праг на търпение. Но опитът ми показва, че такива хора рядко се съгласяват на това, защото са твърде предубедени. Двамата може да посетите семеен психотерапевт, но желанието трябва да е двустранно. На много мои клиенти, които са били в подобна ситуация като Вашата, съм казала - не съм аз човекът, който да Ви каже дали да се разделяте с човека до себе си или не. Аз съм психолог и моята задача е да Ви обясня в каква ситуация се намирате, какво бихте могла да предприемете, за да се опитате да се справите, но не и да Ви налагам как да постъпите. Изборът е Ваш.

Мария Коева
(психолог, помощник-консултант)

www.mariyakoeva.weebly.com

iva1525Дата: Петък, 02.10.2015, 10:15 | Сообщение # 3
Новорегистриран
Група: Потребители
Съобщения: 2
Благодаря за отговора.
Ако питате него,то той ще каже,че аз упражнявам емоционален тормоз над него защото аз съм по-емоционалната и при скандалите не замълчавам, а действам с неговата тактика-също обиди и унижения,но да си призная аз съм доста по-жлъчна.Разликата между двамата е това,че аз се чувствам много обидена и унижена и помня обидите с години, докато той забравя всичко много лесно. Неговото поведение ме провокира да действам така-с неговите камъни по неговата глава.Не съм агресивна по природа,но действам така при самозащита,докато при него агресия има. Обидите от негова страна получавам само когато е ядосан и изнервен(след неприятен работен ден например),през останалото време се държи нормално.Грижи се за домакинството,а за детето се грижим поравно.Само че материално за детето се грижим аз и родителите му.Другото,което го дразни е моя успех в кариерата и това,че от 7 години повечето ми доходи отиват за образованието на голямото ми дете,което е от първия ми брак, а средствата никак не са малко.Но все пак не се налага той да ме издържа.Успявам някак си,макар и с лишения да се справя финансово.
Понякога си мисля,че сигурно аз провокирам лошото в него,защото когато започне скандала аз доста умело поддържам огъня (скорпионско качество,с което не се гордея) с отговор на обидите, а и с немалка доза провокация от моя страна.Все пак никой не обича да бъде мачкан.Но за раздяла не мога да мисля сега,защото финансово ще ми е трудно,а и не мога да преживея отново плача и страданието на дете,отделено от родителя си,а малкия е много привързан към баща си.Поздрави!

Психология форум » ПСИХОЛОГИЧЕН КАБИНЕТ - БЕЗПЛАТНИ КОНСУЛТАЦИИ » Семейството- безплатна консултация » Емоционален тормоз над партньра
Page 1 of 11
Search:

Boyanova © 2016