Психология форум
Добре дошъл Гост | RSS
Сряда
07.12.2016, 12:30
Онлайн консултации
за решаване на личностни проблеми
Начало Психология форум Регистрация Вход
[ Ново от форума · Потребители · Правила · Търсене · RSS ]
Page 1 of 11
Психология форум » ПСИХОЛОГИЧЕН КАБИНЕТ - БЕЗПЛАТНИ КОНСУЛТАЦИИ » Семейството- безплатна консултация » Проблем с половинката
Проблем с половинката
kalidimitrova321Дата: Понеделник, 13.10.2014, 07:35 | Сообщение # 1
Новорегистриран
Група: Потребители
Съобщения: 2
Статус: Офлайн
Здравейте,
бих желала да споделя моя проблем тук,защото той тлее от доста време.
Проблема е следния-напоследък съм доста изнервена и боледувам често(не сериозно),а моят съпруг с нищо не ми помага.Имам 2 деца,като голямото ми дете е от първи брак.То учи в чужбина и аз съм поела почти изцяло неговата издръжка,поради което ми се налага да работя доста.Това е един от проблемите между мен и съпруга ми-той не одобрява тези разходи.Постоянно говори против детето с обидни епитети.Другия проблем е,че се държи доста обидно когато съм болна.Е,вярно е,че гледа нашето дете,когато аз съм болна,но това надали е причина да получавам обидни епитети.От своя страна аз се афектирам и също не спестявам някоя и друга обида и така се затваря порочния кръг.За детето се грижи доста и неговата майка.Когато малкия е с нас се грижим поравно със съпруга ми за него.Иначе в къщи в по-голяма степен той върши домакинската работа,а разходите си поделяме поравно.Той очаква от мен,обаче аз да върша изцяло домакинската работа,защото "било женска" работа.А аз от него НЕ трябва очаквам обаче да ме поддържа финансово.Ако може да работя на няколко места,че и на всичко отгоре да свърша домакинската работа-е...цена няма да имам. smile Та...това,което най-много ме изнервя е неговата склонност да обижда и да прави постоянни забележки. Също-да има постоянни изисквания към мен.

mariya_koevaДата: Понеделник, 13.10.2014, 13:18 | Сообщение # 2
Заслужил посетител
Група: е-списание Посока
Съобщения: 480
Здравейте, kalidimitrova321!

Обикновено, когато някой има проблем и го сподели във форума, задава конкретен въпрос към мен и колежката, психолог Людмила Боянова. За кое по-точно бихте искала съвет? Ще Ви помоля да конкретизирате запитването си.

Иначе в общи линии бих могла да кажа, че отношението на съпруга Ви е непристойно. Щом си позволява да обижда както Вас, така и детето Ви, е нужно наистина да се замислите сериозно как ще процедирате оттук нататък. Дръжте на достойнството си. От написаното не виждам причина съпругът Ви да се държи по този начин. Следващият път, ако отново Ви обиди, му кажете, че не Ви е приятно да чувате постоянно обидни епитети и че с нищо не сте ги заслужила. Попитайте го защо всъщност Ви обижда и каква е причината според него, за да го прави.

Относно забележките и изискванията, които той има към Вас - в какво се изразяват те?

Поздрави,

Мария Коева
(психолог, помощник-консултант)

www.mariyakoeva.weebly.com

kalidimitrova321Дата: Понеделник, 13.10.2014, 18:12 | Сообщение # 3
Новорегистриран
Относно забележките-те са най-вече за домакинстването у дома.Той е вманиачен на тема чистота,а аз честно казано не съм много добра в домакинската работа.Предпочитам,когато се върна от работа вечер да обръщам повече внимание на детето си и на него т.е.интересувам се от хората срещу мен,а не от вещите.
Също-иска да споделям неговия начин на хранене например,който е вегетариански.
А изискването му е да имаме още едно дете-така най-вероятно ще се затвърдят позициите ми пред него и няма да се стигне до раздялата ни евентуално,в бъдеще.Може да се каже,че това се е превърнало в негова фикс идея.Жилището,в което живеем е негово и когато не съм съгласна с неговите идеи веднага следват заплахи,че ще бъда изгонена на квартира,защото съм сама в града,далеч от роднини и родители.

mariya_koevaДата: Понеделник, 13.10.2014, 19:42 | Сообщение # 4
Заслужил посетител
Здравейте отново, kalidimitrova321!

Може би наистина е нужно да отделяте малко повече внимание на домакинството. Не защитавам съпруга Ви, но съгласете се, че в една къща има най-голям комфорт и уют, когато тя е чиста и подредена, нали така? Вманиачаването на тема "чистота" от страна на съпруга Ви не е хубаво, защото от определен момент нататък това се превръща във фиксация (обсебване). Никой не е казал, че домакинската работа ще попречи на Вашето пълноценно общуване с детето и него. Когато си разпределите времето по начин, по който ще Ви стига за дейностите, които е необходимо да извършите, няма да имате проблем.

Като изключим това, останалото, за което споделяте, подлежи на сериозен размисъл от Ваша страна за начина, по който нещата ще продължават. Никой няма право да Ви налага да се храните като вегетарианец, ако сама не го пожелаете. Никой няма право и да Ви налага да имате още едно дете, ако самата Вие не го пожелаете и не сте готова за тази отговорност. Съпругът Ви властва над Вас, а това е вид насилие. Не ми се иска да се превръщате в ролята на жертва, която нищо не може да направи и предпочита да търпи, отколкото да се опълчи в името на достойнството и правото си на личен избор. Съжалявам, че го казвам, но ако Вашият съпруг наистина Ви обича, няма при най-дребното недоразумение да Ви заплашва, че ще се изнесете от жилището му. Какво, като е негово? Вие сте негова съпруга и имате същите права, каквито има и той.

Съветът ми е да споделите за ситуацията с родителите си и с други хора, на които имате доверие. Имайте подкрепата на тези, които Ви обичат и уважават! Недейте да мълчите и да криете какво се случва. В същото време помислете сериозно за бъдещето си с Вашия съпруг и какво може да Ви очаква занапред заедно.

Успех!

marianskiq_88Дата: Неделя, 01.03.2015, 21:30 | Сообщение # 5
Новорегистриран
Здравейте, искам да споделя своите проблеми, защото наистина съм притеснен и объркан и не знам какво да правя. Отгледан съм в малък град, от дете винаги съм бил до баща ми и винаги съм му помагал, за което съм му благодарен т.к съм научил доста неща. Той е добър човек, но има много странни разбирания и начин на живот, като започнем от това ,че никога не ни е водил на почивка, на ресторант или каквото и да е било забавление, не ми е купувал нищо с което да ме зарадва. Неговият живот е единствено от работа вкъщи и обратното. Купи къща за мен да живея там и да създам семейство, вложихме много пари и труд за да направим почти основен ремонт, много помощ оказа и баба и дядо ми( на майка ми родителите, които винаги са ни подкрепяли), но той не ми дава свобода в нея, нито да се събера с приятели, нито да направя промяна по мой вкус или най елементарното да си сготвя, т.к щяло да се изцапа, изкърти и така нататък. До 11 клас ми правеше проблеми, че се прибирам в 22 часа, тогава живеех при тях още, но именно заради това се преместих в другата къща, а там имаше само един килим на пода, той ми каза щом искаш да живееш там ще си поемаш разходите (отидох, предпочетох да ми е трудно, но да съм свободен). След това по-рядко започнах да му помагам и той започна да се отдръпва от мен, все по рядко да контактува. След като завърших започнах работа в завода, където работят родителите ми. Запознах се с момиче в което се влюбих и бях много щастлив, тя беше всичко за мен, на нея можех да споделя всичко. Тя завърши и записа да учи висше в друг град и тъй като не исках да се разделяме на следващата година записах и аз и сега живеем заедно вече 4-та година. За ученето баща ми беше против (защото нямало смисъл) и абсолютно всички се радваха само не и той. Каза, че който иска да учи да си поема разходите, той пари за учене нямал.Баба ми  и дядо ми бяха потресени, но въпреки това ми оказаха голяма подкрепа и ме подкрепиха както финансово така и морално. След като отидох да уча той се отдръпна още повече от мен даже не ми говори и ме избягваше първатагодина като се прибирах (ако имаше нещо да ми каже кореспондира чрез моите близки), опитах се да поговоря с него да си изгладим нещата, но той не пожела(докато беше жив баща му не си говориха над 10 години, заради обвинения, че къртил къщата нарочно) и досега нямаме връзката баща-син. Имаше случай от страна на родителите на приятелката ми да се запознаят, но той отказа.  След като заживяхме в началото не ми правеше толкова впечатление, че приятелката ми е толкова разхвърляна и неподредена, а условието с което заживяхме беше да си поделяме домакинските задължения ( поставено от нея). Нещата от моя страна аз си ги върша, но когато дойде нейният ред нещата стават трудно, ако направи едно вече е горда от себе си, че го е свършила и дотам. През последните 2 години имаме много чести скандали именно заради тези неща. Някак си се нараняваме и отдалечаваме един от друг. Аз обичам да ми е подредено и изчистено, да ми е уютен дома в които живея, докато на нея не и правят впечатление тези неща. За много неща ми е помагала за моето израстване през тези години. Вече нищо не е както преди и в нито едно отношение не ни върви. Въпросите ми към Вас са как мога да се справя с двата проблема, да си оправя взаимоотношенията с баща ми и как да си запазя връзката, защото е пред такава фаза, мисля че я обичам още и искам да се оправят нещата помежду ни, но не мога да приема цял живот да живея в пълен хаос, защото утре ще започнем работа, ще дойдат деца и ще става още по трудно, а на този етап от живота ни при това свободно време, което има не може да се справи с домакинските си задължения. Благодаря предварително за отделеното време и се надявам да има надежда...

mariya_koevaДата: Понеделник, 02.03.2015, 12:08 | Сообщение # 6
Заслужил посетител
Здравейте, marianskiq_88!

Относно първия проблем - за да има комуникация между двама души, е нужно да има желание и от двете страни. В случая липсва желание от страна на баща Ви, а няма как насила да го накарате да си оправите отношенията. Явно той е човек, който иска всички да се съобразяват с неговото виждане за живота, а разбирам, че имате по-различен светоглед от него. Не сте малък, емоционално и финансово вече не сте зависим от него, така че съветът ми е да оставите нещата такива, каквито са... на този етап. Зная, не е хубаво между децата и родителите да има дупка помежду им, но в крайна сметка имате собствен живот и трябва да следвате своите мечти, желания и потребности. Звънете на баща си от време на време, пишете му по някой друг ред. Не прекратявайте напълно контактите си с него. След известно време се надявам, че ще разбере какво губи (в случая пълноценната връзка с Вас) и сам ще поиска да се помирите.

Относно втория проблем - сигурен ли сте, че с приятелката си се карате единствено за домакинските задължения? Казвате, че вече в нито едно отношение не Ви върви. Иначе може да си направите график, който да сложите някъде, и всеки да вижда задълженията, които трябва да изпълни през деня. Направете графика така, че задълженията да са Ви поравно и да няма сърдити. Създайте си дневен режим, който и двамата да спазвате. За съжаление има хора, на които не им прави впечатление мръсотията и са свикнали да живеят в хаос, а когато този навик е станал присъщ на голям човек вече, е много трудно да се изкорени. Не е невъзможно, но се иска желание и воля.

Мария Коева
(психолог, помощник-консултант)

marianskiq_88Дата: Понеделник, 02.03.2015, 20:27 | Сообщение # 7
Новорегистриран
Благодаря Ви за бързият отговор. От както се държи така баща ми и след опитите да си оправим отношенията от моя страна, а той не поиска стигнах и аз до същият извод, да не обръщам внимание, но колкото  и да не обръщам все пак ми тежи, защото не съм направил нищо с което да нараня неговите чувства( все пак не съм някои нехранимайко и винаги съм помагал вкъщи и каквото ми се е казвало съм го изпълнявал, но всяко нещо си има граници), надявам се да разбере грешката и да се поправи.
По втория проблем ще опитаме Вашия съвет и ще видим какво ще стане. Под "всяко едно отношение" имах в предвид и сексуално отношение, т.е че с всичките тези караници ми се изгуби желанието към нея, но се надявам като оправим другите си проблеми да постигнем хармония в нашите взаимоотношения.

Съобщението е редактирано от marianskiq_88 - Tuesday, 03.03.2015, 09:07

Психология форум » ПСИХОЛОГИЧЕН КАБИНЕТ - БЕЗПЛАТНИ КОНСУЛТАЦИИ » Семейството- безплатна консултация » Проблем с половинката
Page 1 of 11
Search:

Boyanova © 2016