Психология форум
Добре дошъл Гост | RSS
Събота
03.12.2016, 08:43
Онлайн консултации
за решаване на личностни проблеми
Начало Психология форум Регистрация Вход
[ Ново от форума · Потребители · Правила · Търсене · RSS ]
Page 1 of 11
Психология форум » ПСИХОЛОГИЧЕН КАБИНЕТ - БЕЗПЛАТНИ КОНСУЛТАЦИИ » Любовта- безплатна консултация » Параноидно разстройство
Параноидно разстройство
Elena23Дата: Петък, 12.02.2016, 13:24 | Сообщение # 1
Новорегистриран
Група: Потребители
Съобщения: 1
Статус: Офлайн
Здравейте.Попаднах във връзка с човек, който значи всичко за мен,но която започва емоционално да ме изтощава.През повечето време се държи нормално,дори чудесно и изведнъж без да се случи нищо става студен и отдръпнат.Започва да ме обвинява,че го лъжа.Съмнява се във всяка моя дума,смята че се виждам с други хора макар да съм с него 24 часа в денонощието.В съвсем нормални и невинни действия вижда враждебност,заплаха и измама.Например начина ,по който мигам докато му казвам че го обичам и съм само негова му показвал че не съм искрена.Няма никакъв начин да му покажа,че нещата които вижда са абсурдни и не съществуват той е твърдо убеден,че е прав.Понякога успявам да го върна обратно ако прекарам часове обяснявайки му,че е всичко за мен ,че нищо друго няма значение,но понякога започва да вижда всеки мой опит като доказателство или си мисли,че го правя от чувство за вина.Попринцип е чудесен човек-грижовен мил и добър,но е различен от останалите.Майка му е диагностицирана с шизофрения преди няколко години,когато е направила опит за самоубийство,но до момента не съм виждала да се изразява в какъвто и да е аспект.Това обаче понякога го кара да е убеден,че и той страда от нея.Отказва да потърси помощ и се ядосва,когато семейството му се опитва да го прати.В детството си е бил с наднормено тегло,което е довело до подигравки в училище и изолация.Често вижда в нормални ситуации подигравка,например ако чуе смях зад себе си смята,че се смеят на него.Аз съм готова на всичко за да му помогна и да можем да бъдем заедно и преглъщам много неща,които обаче ме нараняват емоционално и се натрупват в мен.В един момент ме обича безкрайно и искрено и тогава всичко е наред,в следващия започва да ме гледа с омраза и презрение,защото се чувства предаден.Един такъв отговор на моята всеотдайност е доста тежък за мен,защото аз самата съм емоционална личност и тази люлка на крайностите е изтощителна.Не мога да го накарам да потърси помощ от някой като вас,защото ще го приеме като обвинение и атака,а в момента правя всичко за да спечеля доверието му.Тъкмо започвам да си мисля,че има някакъв прогрес когато всичко се срива и се оказва,че такъв няма и той отново ме вижда като долна и подла личност,която не я е грижа за никого.Моля ви за съвет-как да подхождам в такива ситуации?Ако го игнорирам-мисли че съм студена и неискрена.Ако реагирам емоционално-смята че се защитавам и се чувствам виновна.Трябва ли да се опитам да му показвам реалността или това е безмислено?Да се опитвам ли да му обяснявам,че това е параноя?Аз ще съм с него цял живот,защото виждам какво има под слоевете от страх и недоверие и се надявам да има начин да се справим със това за да имаме един чудесен живот заедно.

mariya_koevaДата: Петък, 12.02.2016, 19:36 | Сообщение # 2
Заслужил посетител
Група: е-списание Посока
Съобщения: 480
Статус: Офлайн
Здравейте, Elena23!

За съжаление не всичко зависи от Вас. Ако приятелят Ви не осъзнае, че има нужда от помощ и сам не поиска да я потърси, тогава нищо не може да се направи. Невинаги можете да помогнете. А това не Ви прави лош човек. В момента усещате вина, защото не искате да имате до себе си човек, който така да Ви натоварва, както приятелят Ви. И се мислите за най-големия егоист на Земята. А не сте. Нормално е да Ви натоварват подобен тип взаимоотношения. Опитайте се да направите всичко, което зависи от Вас. Той, ако е готов да поеме помощта Ви, ще се почувства по-добре, а ако не - тогава нищо не зависи от Вас. Можете ли да поговорите с някой негов близък приятел или роднина, който е авторитет за него, и да измислите вариант, в който да разговаря с приятеля Ви? Без, разбира се, да намесва Вас. Казвате, че ще сте с него цял живот. Хубаво е да се опитате да бъдете до него, но не с цената на собственото си добро емоционално здраве.

Мария Коева
(психолог, помощник-консултант)

www.mariyakoeva.weebly.com

Психология форум » ПСИХОЛОГИЧЕН КАБИНЕТ - БЕЗПЛАТНИ КОНСУЛТАЦИИ » Любовта- безплатна консултация » Параноидно разстройство
Page 1 of 11
Search:

Boyanova © 2016